زیباسازی دندان ها

روش های زیباسازی دندان

در دنیای متمدن امروز، دندانپزشکی زیبایی بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است و امروزه به دلیل جلوه زیبایی لبخند زیبا، تقریباً راه های زیادی برای داشتن دندان های زیبا در دندانپزشکی وجود دارد.

قبل از اینکه روش های زیبایی دندان ها را می شنیدیم سریعا به فکر ارتودنسی افتادیم اما امروزه به غیر از ارتودنسی راه های زیادی برای داشتن لبخندی زیبا و چشمگیر وجود دارد که در این مقاله در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

دندانپزشکی زیبایی انواعی از عمل های زیباسازی دندان است که برای بهبود ظاهر دندان ها استفاده می شود و در فیکس کلینیک انجام می شود.

به مرور زمان مینای دندان ضعیف می شود و رنگ دندان ها تیره می شود یا استفاده از سیگار، تنباکو و مواد غذایی مانند ادویه ها باعث تغییر رنگ دندان ها می شود.

زیباسازی دندان

تمام روش هایی که دندانپزشکان برای زیباسازی دندان ها استفاده می کنند شامل موارد زیر است:

 • لمینت دندان
 • سفید کردن دندان
 • کامپوزیت دندان
 • ارتودنسی
 • ایمپلنت
 • جرم گیری روی دندان ها
 • میناکاری برای دندان
 • لاک سفید کننده
 • ماسک دندان
 • پل دندانی
 • روکش دندان

لمینت دندان

یکی از روش های تزیین دندان که در سال های اخیر در تمامی کشورهای دنیا رواج یافته، لمینت است.

لمینت ها پوسته های شیشه ای نازکی هستند که بسیار محکم هستند و سطح بالایی دندان را می پوشانند. لمینت ها علاوه بر سفید کردن دندان ها، عیوب دندانی که شامل دندان های کج، فاصله زیاد بین دندان ها و دندان های ترک خورده است را نیز برطرف می کند. یکی از مزایای لمینت امکان جرم گیری است.

لمینت به دو نوع اصلی تقسیم می شود: سرامیکی و کامپوزیتی

سفید کردن دندان

بلیچینگ فرآیند سفید کردن دندان های زرد و کدر با استفاده از مواد شیمیایی مانند پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید است که خاصیت سفید کنندگی دارند.

در این روش ابتدا مواد روی دندان ها زده می شود سپس با کمک انرژی لیزر یا انرژی حرارتی وارد عمل شده و لکه ها را از بین می برد.

سفید کردن دندان را هم در منزل و هم در مطب می توان انجام داد که در مطب با استفاده از ژل مخصوص به مدت 30 تا 90 دقیقه انجام می شود اما در منزل از ژل مخصوص استفاده می شود که غلظت آن کمتر از ژل است.

ژل مخصوص در مطب دندانپزشک و روی نخی که دکتر قالب زده میریزیم و هر بار 5 تا 20 دقیقه روی دندان میگذاریم.

این کار را می توان هر شب یا هر عصر دیگر به مدت 3 هفته تا یک ماه انجام داد. بلیچینگ یکی از روش های زیبایی دندان است که نسبت به لمینت ایمن و هزینه کمتری دارد.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک جایگزین خود ترمیم شونده برای پرکردن دندان است که دو مزیت نسبت به آمالگام نقره دارد:

 • آمالگام نقره حاوی جیوه است که برای سلامتی مضر است.
 • همرنگ دندان است.

اما در پرکردگی های بزرگتر، کامپوزیت زودتر فرسوده می شود، بنابراین کامپوزیت برای پرکردگی های کوچکتر مناسب تر است.

ارتودنسی

ارتودنسی یکی از پرطرفدارترین روش های زیباسازی دندان است که در تمام سنین قابل استفاده است. ارتودنسی برای رفع مشکلات قرارگیری نامناسب دندان ها و هم ترازی آنها، رفع مشکل فاصله بین دندان ها و همچنین اتصال دندان ها به یکدیگر، اصلاح موقعیت فک و اختلالات مفصل فک طراحی شده است.

در ارتودنسی با کمک ابزارهای مختلف مانند بریس، سیم، بریس، بریس و ریتینر، دندان ها به تدریج در موقعیت مناسب قرار می گیرند و دندان ها تنظیم می شوند و معمولا یک درمان طولانی دو مرحله ای است.

مرحله اول شامل استفاده از بریس برای رفع مشکلات دهان و دندان است و فاز دوم دوره نگهداری است.

ایمپلنت

کاشت دندان یکی از روش های جدید و گران قیمت برای درمان دندان های از دست رفته است. با این روش ساختار سایر دندان ها تغییر نمی کند بلکه فقط دندان از دست رفته جایگزین می شود.

کاشت یک عمل جراحی دهان است که در آن ابتدا ایمپلنت تیتانیوم در استخوان فک قرار می گیرد و پس از بهبود استخوان و لثه، اباتمنت و تاج دندان روی آن قرار می گیرد و مانند دندان طبیعی و کامل به نظر می رسد.

جرم گیری روی دندان ها

برای افرادی که پلاک زیادی ندارند، درمان تارتار که در آن پزشک پلاکت ها را از روی دندان ها با پاک کننده پلاک می تراشد، مناسب است.

هنگام جرم گیری، ابزار اولتراسونیک از یک دستگاه کوچک با سر فلزی و یک آب پاش استفاده می کند. برداشتن جرم‌های دندانی یک عمل بدون درد است که هنگام انجام آن و رعایت بهداشت دندان، فرد برای مدت طولانی نیازی به برداشتن جرم نخواهد داشت.

به طور کلی می توانید هر 6 ماه یکبار دندان های خود را مسواک بزنید، اما همه باید حداقل سالی یک بار این کار را انجام دهند.

لاک سفید کننده

لاک سفید کننده حاوی مواد سفید کننده مانند زایلیتول، پراکسید و فلوراید است که باعث از بین رفتن لکه های زرد می شود و برای سهولت استفاده به صورت قلم یا لاک ناخن موجود است.

روش استفاده به این صورت است که ابتدا دندان های خود را مسواک بزنید، سپس لاک بزنید و 15 دقیقه صبر کنید، سپس دهان خود را بشویید و دوباره مسواک بزنید. خمیر دندان را می توان دو یا سه بار در روز استفاده کرد.

ماسک دندان

به گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا، خمیردندان های سفیدکننده می توانند تارتار را از روی دندان ها پاک کنند. این خمیردندان ها آزمایش شده اند و معمولاً حساسیت زا نیستند، اما افرادی که دندان های حساس دارند ممکن است واکنش آلرژیک داشته باشند و باید استفاده از آنها را متوقف کنند.

پل دندانی

اگر دندان بین دو دندان بیفتد دو دندان مجاور را پایه در نظر می گیرند و وسط پر می شود به این روش بریج دندان یا بریج دندان می گویند. این دندان آماده بین دو دندان مجاور می تواند از طلا، آلیاژ، چینی یا ترکیبی از این مواد ساخته شود. بریج درمانی برای بی دندانی است.

روکش های دندان

روکش نازک و همرنگ دندان است و سطح جلوی دندان را می پوشاند. ونیرها فرآیندی غیر قابل برگشت هستند و قابل برداشتن نیستند و از دو نوع چینی و رزین تشکیل شده است که پرسلن در برابر لکه ها مقاومت بیشتری دارد و نوری مشابه دندان های طبیعی را منعکس می کند.

روکش روی لثه نازک تر است و قسمتی از دندان باید قبل از قرار گرفتن روی دندان برداشته شود.

علاوه بر تمام تکنیک های زیبایی دندان که در این مقاله به اختصار بیان شده است، شایان ذکر است که با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و سایر اقدامات بهداشتی و همچنین استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید می توانید دندان هایی سالم و زیبا داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.