جراحی دهان و دندان

جراحی دهان و دندان

متخصصان جراحی فک و صورت در واقع دندانپزشکانی هستند که پس از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی در دانشکده های دندانپزشکی دوره کامل و جامع جراحی دهان و دندان را به مدت 4 سال در بیمارستان زیر نظر اساتید مختلف بیمارستان و توانایی انجام هر نوع مداخله جراحی در حفره دهان، فک و صورت.

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت در مراقبت های سرپایی دهان می تواند دندان های پنهان شده در زیر لثه یا محبوس شده در داخل استخوان مانند دندان عقل را از بین ببرد، ریشه های عفونی را بردارد یا کیست های مختلف را درمان کند. برای انجام اقدامات لازم در داخل فک.

جراح دهان و دندان همچنین اعمال خاصی را انجام می دهد، مانند برداشتن انتهای ریشه دندان برای حفظ بقیه ریشه و تاج، یا دسترسی به دندان های مخفی مانند دندان نیش که ارتودنتیست قصد دارد آنها را ترمیم کند.

وظایف جراح دهان و دندان چیست؟

این معاینه دامنه بسیار وسیعی دارد. از کشیدن دندان گرفته تا درمان شکستگی های صورت، همه چیز در حیطه این تخصص قرار می گیرد. جراحان دهان و دندان باید پس از فارغ التحصیلی بتوانند موارد زیر را درمان کنند. درمان بیماری های مرتبط با:

  • سر
  • طاق جمجمه
  • صورت
  • فک
  • گردن

روش های جراحی دندان

روش های جراحی دهان و دندان

جراحی دهان و دندان شامل هر گونه عملیات درمانی با هدف اصلاح وضعیت دندان ها می شود.

برخی از رایج ترین جراحی های دندان عبارتند از:

1. عمل های ریشه:

این نوع عمل در قسمت تحتانی یا ریشه دندان انجام می شود:

  • کانال ریشه: عصب کشی
  • پالپوتومی: برداشتن بافت عصبی از تاج دندان برای تخلیه عفونت
  • پالپکتومی: برداشتن ورید و عصب دندان برای توقف درد در طول کانال ریشه
  • پیکوکتومی: اگر عصب کشی برای تسکین درد کافی نباشد، عصب آن دندان از بالا بریده می شود.

2. پروتز دندان (کاشت قطعات مصنوعی دندان)

ایمپلنت های دندانی جایگزین مناسبی برای نواحی بی دندانی هستند. سوالات زیادی در مورد این نوع جراحی ذهن افراد را به خود مشغول کرده بود. بنابراین در ادامه به انواع پروتزهای دندانی می پردازیم.

روکش های دندانی (کلاهک):

تاج دندان کلاهکی به شکل دندان است که برای پوشاندن و بازیابی اندازه و ظاهر دندان و همچنین تقویت دندان روی دندان قرار می گیرد.

روکش ها پس از نصب در محل مورد نظر، بسته به هدف استفاده و سلامت دندان، قسمت قابل مشاهده دندان را تا خط لثه به طور کامل یا جزئی می پوشانند.

روکش های دندانی برای بهبود ظاهر پرکردگی ها، استحکام دندان های مصنوعی و به عنوان پوششی برای پایه ایمپلنت ها استفاده می شود.

علاوه بر این، اگر پوسیدگی بسیار زیاد باشد، برای اصلاح طرح لبخند از تاج های مصنوعی نیز استفاده می شود. بین روکش های موقت و دائمی دندان تفاوت هایی وجود دارد.

از جمله این تفاوت ها توانایی ساخت روکش های موقت دندان در مطب دندانپزشکی است، در حالی که روکش های دندان دائمی باید در آزمایشگاه ساخته شوند.

همانطور که قبلاً گفتیم، روکش های موقت دندان عمدتاً از فلز یا آلیاژهای فلزی و مواد مبتنی بر اکریلیک ساخته می شوند.

روکش های دائمی از فولاد ضد زنگ، تمام فلزات مانند طلا یا هر آلیاژ دیگر، چینی و فلز، انواع رزین و یا تمامی سرامیک ها ساخته می شوند. در ادامه به بررسی هر یک از این تاج ها می پردازیم.

1. تاج های فولادی ضد زنگ:

این نوع روکش دندان پیش ساخته بوده و به صورت موقت به جای دندان های دائمی استفاده می شود. در واقع، این نوع تاج دندان برای محافظت از آن روی دندان یا پرکننده قرار می‌گیرد تا زمانی که یک روکش دائمی از مواد دیگری برای دندان ساخته شود.

روکش استنلس استیل عمدتاً در کودکان برای محافظت از دندان های شیری استفاده می شود و روشی بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است.

به طوری که تاج مانند روکش روی کل دندان قرار می گیرد و از فرو ریختن دندان جلوگیری می کند. هنگامی که کودک دندان های دائمی دارد، تاج استیل به طور طبیعی بیرون می آید.

2. تاج های فلزی:

فلزات مورد استفاده در روکش های دندان آلیاژهایی هستند که حاوی مقدار زیادی طلا یا پلاتین، کبالت کروم و نیکل کروم هستند. این نوع تاج ها در برابر نیروهایی مانند جویدن و گاز گرفتن بسیار مقاوم هستند.

به همین دلیل دوام و استحکام آنها نیز مناسب است. تاج های فلزی ترک نمی خورند و می شکنند اما مشکل اصلی آنها رنگ و هزینه بسیار بالا است. این نوع روکش های دندانی برای دندان های عقبی که دید چندانی ندارند مناسب هستند.

3. روکش های رزین کامل:

قیمت این نوع روکش های دندانی نسبت به انواع دیگر کمتر است. اما مشکل اصلی روکش های تمام رزین سایش آنها پس از مدت کوتاهی است.

4. تاج های تمام سرامیک یا تمام چینی:

این نوع تاج ها هماهنگی رنگ بهتری دارند و رنگ طبیعی تری دارند. روکش های سرامیکی یا چینی برای افرادی که به فلزات حساسیت دارند بسیار مناسب است و می توانید رنگی را انتخاب کنید که با دندان های دیگرتان همخوانی داشته باشد. این نوع تاج عمدتاً برای دندان های جلویی استفاده می شود.

5. روکش های دندانی ساخته شده از چینی و فلز یا روکش های ترکیبی:

روکش های ترکیبی دندان امکان تطبیق رنگ با دندان های مجاور را دارند. توجه داشته باشید که سایش دندان های مجاور این نوع تاج دندان بیشتر از نوع تمام رزین یا فلز است. علاوه بر این، ممکن است قسمت چینی بشکند یا ترک بخورد.

لازم به ذکر است که روکش های کامپوزیت بهتر با دندان های طبیعی ترکیب می شوند. در هر صورت تاج های ترکیبی بهترین گزینه برای دندان های جلو و عقب هستند و در برخی موارد به عنوان بریج های بلند نیز استفاده می شوند.

روکش دندان:

روکش دندان انواع مختلفی دارد. ونیرها عمدتا برای ترمیم دندان استفاده می شوند. کلاهک با چسب یا پیچ به ایمپلنت یا ریشه دندان متصل می شود. اگر می خواهید روکش را بردارید، باید با دندانپزشک مشورت کنید. روکش ها عمدتاً از سرامیک ساخته می شوند.

پل:

آنها مجموعه ای از دو یا چند روکش دندان هستند که به عنوان یک پل برای پر کردن فضای یک (یا چند) دندان بیرون زده استفاده می شوند.

ایمپلنت:

این فرآیندی است که در آن پایه در داخل استخوان (فک بالا یا پایین) قرار می گیرد و به حال خود رها می شود تا به طور کامل بهبود یابد. پس از چند ماه دندان مصنوعی روی این پایه قرار می گیرد.

در صورت نیاز به هر گونه خدمات ایمپلنت و همچنین کامپوزیت و لمینت می تواند از متخصصین فیکس کلینیک مشاوره بگیرید. 

دندان مصنوعی:

پروتزها کم هزینه ترین جایگزینی برای تمام دندان های از دست رفته هستند. یک ماه پس از کشیدن می توانید برای دندان مصنوعی اقدام کنید.

توجه داشته باشید که دندان های مصنوعی از رزین اکریلیک ساخته شده اند و در برخی موارد از ترکیبات فلزی نیز برای استحکام بیشتر استفاده می شود.

پروتزهای متصل به ایمپلنت:

آنها ترکیبی از دندان مصنوعی و ایمپلنت هستند. قسمت پایه در استخوان کاشته می شود و پس از بهبودی، قطعات فلزی روی سطح لثه قرار می گیرند. سپس دندان های مصنوعی در بالای این مجموعه ثابت می شوند.

درمان ارتودنسی:

در طول درمان ارتودنسی، دستگاه در حفره دهان قرار می گیرد و به ثابت شدن دندان ها در موقعیت مناسب کمک می کند.از محبوب ترین دستگاه های ارتودنسی می توان بریس یا سیم برای دندان نام برد.

در این روش به هر دندان یک قطعه سرامیکی یا فلزی می چسبانند و یک سیم فلزی از میان قطعات عبور می دهند تا دندان ها را به هم متصل کند. روش های مختلفی برای درمان ارتودنسی وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

1. براکت ثابت

این براکت از فلز ساخته شده است. این دستگاه از براکت، حلقه فلزی، سیم ارتودنسی، لوپ و حلقه الاستیک تشکیل شده است. همانطور که گفتیم به هر دندان یک بریس متصل می شود و سپس سیم ارتودنسی به بریس ها متصل شده و از روی دندان ها عبور می کند. این دستگاه هم برای دندان های فک بالا و هم برای دندان های فک پایین استفاده می شود.

2. براکت سرامیکی

در یک براکت سرامیکی، تمام اجزای آن شبیه یک براکت فلزی است، اما تمام نگین ها از سرامیک، پلاستیک سفید یا شفاف ساخته شده اند. لازم به ذکر است که براکت سرامیکی نامرئی بوده و سیم آن سفید است.

3. براکت عقب دندان

بریس دندان دقیقاً مشابه بریس فلزی است، اما به پشت دندان ها متصل می شود. تفاوت اصلی این نوع بریس ها با بریس های فلزی ثابت این است که سیستم بریس باید به صورت جداگانه برای هر بیمار ساخته شود.

4. آستر شفاف

این نوع درمان ارتودنسی کمی با درمان های قبلی متفاوت است زیرا در آن بریس یا بریس وجود ندارد. تراز کننده نوعی صفحه شفاف است که تمام دندان ها را می پوشاند و به آنها نیرو وارد می کند تا دندان ها را در موقعیت مناسب قرار دهد.

با این نوع درمان ارتودنسی، باید هر دو هفته یکبار الاینرهای خود را تعویض کنید.

سوالات متداول

علت پنهان شدن دندان عقل چیست؟

دندان عقل به دلیل بیماری های دوران کودکی مانند ژنتیک و وراثت، کم خونی یا راشیتیسم، رشد فک که با اندازه دندان ها مطابقت ندارد و غیره می تواند در فک پنهان بماند.

آیا کشیدن دندان عقل ضرر دارد؟

در حین برداشتن دندان عقل نباید احساس درد کنید زیرا دندانپزشک قبل از کشیدن آن ناحیه را بی حس می کند. اما اگر در حین کشیدن درد احساس کردید، باید با دندانپزشک خود در مورد استفاده از بیهوشی اضافی یا حتی سایر روش های بیهوشی مشورت کنید.

تفاوت بین ایمپلنت دندان و دندان مصنوعی چیست؟

ایمپلنت دندان روشی جدید با تکنولوژی بسیار پیشرفته است که جایگزین مناسبی برای دندان مصنوعی می باشد. انتخاب هر یک از این روش ها ممکن است برای برخی از بیماران امکان پذیر نباشد.

با این حال، دندان مصنوعی یک انتخاب مناسب و مقرون به صرفه برای همه افرادی است که یک یا چند دندان از دست داده اند. اما برای کاشت، ابتدا باید یک معاینه برای اندازه گیری استحکام استخوان های فک بیمار انجام شود.

اگر استخوان فک بیمار بتواند فشار پایه های ایمپلنت را تحمل کند می توان از روش ایمپلنت برای کاشت دندان استفاده کرد، در صورت ضعیف شدن استخوان فک بیمار باید پیوند استخوان انجام شود یا بیمار از دندان مصنوعی استفاده کند.

باید بدانید که روش کاشت ممکن است در ابتدا کمی دردناک باشد اما پس از مدتی مانند دندان های اصلی شما عمل می کند و مشکلی برای شما ایجاد نمی کند. همچنین ایمپلنت به رشد استخوان فک کمک می کند و تاثیر زیادی روی صورت انسان دارد.

ماندگاری ایمپلنت چقدر است؟

کاشت دندان به روش ایمپلنت عمر بسیار بیشتری نسبت به دندان مصنوعی، بریج و … دارد و روشی دائمی محسوب می شود.

پایه های ایمپلنت ها از تیتانیوم خالص ساخته شده، عمر مفید بسیار بالایی دارند و ماندگاری آنها نیز کاملاً مناسب است و می توانند چندین سال بدون هیچ مشکلی در فک بیمار باقی بمانند.

لازم به ذکر است که 98 درصد کاشت ها موفقیت آمیز بوده که نشان دهنده طول عمر بالای آنها است. دندانپزشکان معتقدند ایمپلنت های دندانی می توانند بیش از 25 سال در فک بیمار باقی بمانند و مشکلی برای فرد ایجاد نکنند.

چگونه پس از جراحی دندان عقل روند بهبودی را تسریع کنیم؟

فشار ملایمی بر روی پد گاز وارد کنید، کیسه یخ را روی محل جراحی قرار دهید، از مسکن های تجویز شده توسط دندانپزشک استفاده کنید، از تمیز بودن دهان خود و عاری از مواد زائد اطمینان حاصل کنید و از مصرف غذاهای جامد، سیگار و الکل خودداری کنید. از الکل بپرهیزید و استراحت کافی داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.