بهداشت دهان

همه ما از دوران کودکی با اصول بهداشت دهان و دندان و اهمیت آن آشنا هستیم و از همان ابتدای کودکی مسواک زدن همیشه اجباری و سخت بوده است.

اما با گذشت زمان و پی بردن به مشکلات و دردهای ناشی از آسیب ها و عدم رعایت بهداشت دهان متوجه شدیم که دوست داریم از همان ابتدا این اصول را رعایت کنیم.

البته هنوز دیر نیست اگر یکی دو دندان و حفره پوسیده دارید برای درمان آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

باید به بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، پرهیز از جویدن برخی مواد قندی و استفاده بیشتر توجه کنید. دهانشویه و اگر هنوز دندان درد را تجربه نکرده اید. بهتر است اجازه ندهید.

پیشگیری از پوسیدگی دندان و بهداشت دهان و دندان اصول بسیار ساده ای دارد که در صورت رعایت آنها از دندان های خود مراقبت می کنید و دهان خود را از باکتری ها و مواد غذایی باقی مانده در آن پاک می کنید که باعث بوی بد دهان نیز می شود و نتیجه آن لبخندی زیبا خواهد بود. دندان های سالم و بهداشت دهان و دندان.

اهمیت بهداشت دهان و دندان

افراد به راحتی می توانند با رعایت بهداشت دهان و دندان از عفونت لثه و مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان جلوگیری کنند. عفونت لثه و دندان را نباید دست کم گرفت.

زیرا عفونت های مربوط به لثه و دندان فقط به دهان محدود نمی شود و می تواند از طریق خون به سایر نقاط بدن مانند قلب برسد و باعث آسیب به سایر قسمت های بدن شود.

برای داشتن دندان های سالم، مراقبت صحیح از آنها باید از همان ابتدای زندگی شروع شود. بنابراین نقش والدین کودک در آموزش بهداشت دهان و دندان به کودکان بسیار مهم است.

رعایت بهداشت حفره دهان و دندان ها برای افراد در هر سنی با داشتن دندان های طبیعی یا مصنوعی و حتی با وجود مشکل بی دندانی ضروری است.

شاید توجه به ظاهر، استایل و پوشش این روزها اهمیت بیشتری پیدا کرده است! اما فراموش نکنید که دهان تمیز و دندان های سالم، مفید بودن زندگی و لذت خوردن و آشامیدن را که نیاز اصلی و ضروری شماست چند برابر می کند.

توجه به بهداشت دهان و دندان به دلایل زیر بسیار مهم است:

 • جلوگیری از رشد باکتری در دهان
 • جلوگیری از پوسیدگی و از دست دادن
 • پیشگیری و رفع بوی بد دهان
 • از نیاز به هزینه های پزشکی زیاد خودداری کنید
 • ظاهر زیبا کمک و اصلاح طرح لبخند
 • دوستان و آشنایان را از خود دور نکنید
 • پیشگیری از بوی بد دهان بعد از ایمپلنت دندان

اصول بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان اصولی دارد که می تواند از پوسیدگی دندان و ناراحتی اطراف آن جلوگیری کند. این اصول عبارتند از:

مسواک زدن دندان ها

گاهی اوقات اتفاق می افتد که شما به طور منظم از مسواک استفاده می کنید و مراقب تمیز کردن آن هستید.

اما هنوز بعد از مدتی دندان هایتان خراب می شود یا بوی بدی از دهانتان می گیرد و احساس می کنید دندان هایتان به درستی تمیز نشده اند و این نشان می دهد که برای مسواک زدن خیلی زحمت کشیده اید.

اما شما این کار را به درستی و با اصول درست انجام ندادید.

نکات مهم مسواک زدن

هنگام مسواک زدن به نکات زیر توجه کنید:

 • همیشه قبل از مسواک زدن دهان خود را خیس کنید.
 • مطمئن شوید که مسواک و موهای مسواک شما سالم هستند
 • مسواک شما نباید خیلی نرم یا خیلی سفت باشد
 • در حین مسواک زدن باید مسواک را در امتداد سطح جویدنی دندان ها به جلو و عقب حرکت دهید و مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه نگه دارید.
 • هرگز سطوح داخلی دندان ها را فراموش نکنید
 • سطح زبان را حتما مسواک بزنید.
 • زمان استاندارد مسواک زدن از 2 تا 5 دقیقه است
 • هرگز مسواک خود را به دندان های خود فشار ندهید. زیرا این امر منجر به عقب نشینی لثه و افزایش حساسیت دندان خواهد شد.
 • پس از مسواک زدن، شستن مسواک را فراموش نکنید و در جای خشک نگهداری کنید
 • از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید

نخ دندان کشیدن یکی از مهمترین اصول بهداشت دهان و دندان است

یکی از مهم ترین اصولی که می تواند برای سلامت دهان و دندان بسیار موثر باشد، نخ دندان کشیدن مناسب است که مسلماً به آن توجه چندانی نمی شود.

بین دندان ها محل مناسبی برای نگهداری مواد غذایی و سپس رشد انواع باکتری هایی است که با این باکتری ها اسید تولید می کنند که برای دندان ها بسیار بد و بوی بد دهان می باشد و می تواند باعث ایجاد حفره در سطح دندان شود.

با نخ دندان کشیدن بعد از هر وعده غذایی یا در پایان روز می توانید از این اثرات مخرب جلوگیری کرده و از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

استفاده مداوم از دهانشویه مضر است

استفاده بیش از حد از دهان شویه ها می تواند بزاق دهان را خشک کند.

بزاق دهان به عنوان یک ضدعفونی کننده به طور طبیعی می تواند انواع باکتری ها و آلودگی های دهان را از بین ببرد و مرطوب نگه داشتن دهان از بوی بد دهان جلوگیری می کند، بنابراین به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد از دهان شویه نه تنها برای بهداشت دهان و دندان مضر است.

اما می تواند به دندان های شما آسیب برساند، بنابراین توصیه می شود برای بهداشت دهان و دندان فقط دو بار در هفته از دهان شویه استفاده کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.