عمل فک و صورت

عمل فک و صورت

همه ما افرادی را دیده ایم که ناهنجاری هایی در صورت، فک و دهان دارند. به عنوان مثال، فک پایین آنها به سمت جلو یا عقب نسبت به حالت عادی است. یا چانه کوچکی دارند.

موارد مشابه دیگر این افراد اغلب از ناراحتی هایی مانند درد مزمن، مشکلات تنفسی، اختلالات گفتاری غیرطبیعی، گاز گرفتن هنگام جویدن، سایش بیش از حد دندان و غیره رنج می برند.

به دلیل تعاریف رایج از زیبایی شناسی در جوامع مدرن، این انحرافات منجر به کاهش اعتماد به نفس آنها نیز خواهد شد. اما این مشکلات قابل رفع است. به عنوان مثال، در مورد زیبایی افرادی که فک فوقانی توسعه نیافته دارند، ممکن است بینی آنها در مقایسه با صورت آنها بیش از حد بزرگ باشد.

حرکت فک بالا به سمت جلو مشکلات را اصلاح می کند، در حالی که صورت به سمت جلو حرکت می کند، ویژگی های صورت را واضح تر و برجسته تر می کند. یا چانه ای که به عقب یا کوچک است.

در این حالت جراحی فک برای جلو بردن قسمت پایینی چانه تعادل بیشتری به نیمرخ فرد می دهد و باعث می شود بینی کمی کوچکتر و چانه برجسته تر به نظر برسد.

در این مقاله به توضیح مختصر و در عین حال جامع جراحی فک و صورت می پردازیم.

عمل فک و صورت چیست؟

جراحی فک و صورت تخصصی است که بر جراحی ترمیمی صورت، جراحی ترومای صورت، حفره دهان، سر و گردن، فک و زیبایی صورت تمرکز دارد.

این جراحی یک تخصص دندانپزشکی است و جراحان برای تشخیص و درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها، آسیب‌ها و نقایص سر، گردن، صورت، فک‌ها و بافت‌های سخت و نرم دهان و همچنین نقص‌های زیبایی در این نواحی آموزش دیده‌اند.

جراحی فک و صورت اغلب یک تلاش گروهی است که با همکاری جراح دهان، فک و صورت و متخصص ارتودنسی انجام می شود. هر دوی آنها از شاخه های تخصصی دندانپزشکی هستند زیرا دندان ها نقش بسیار مهمی در این عمل دارند.

این عمل در چه مواردی انجام می شود؟

اولین قدم در تشخیص نیاز به جراحی فک، تشخیص فک طبیعی از فک ناسالم و غیر طبیعی است.

اگر فک فرد غیرطبیعی باشد، به طوری که عملکرد جویدن، صحبت کردن و تنفس دشوار باشد، گزینه مناسبی برای این عمل است.

شرایطی که پزشک را برای انجام جراحی فک و صورت متقاعد می کند عبارتند از:

 • فک پایین قدامی
 • پشت فک پایین
 • انحراف فک پایین
 • نداشتن چانه
 • انحراف فک بالا
 • آب بندی قوی فک بالا
 • هنگام لبخند زدن لثه ها به تعداد زیاد دیده می شود
 • اپن بایت (زمانی که دندان های بالا و پایین روی هم قرار می گیرند، فضای خالی بین آنها ایجاد می شود)
 • تنفس غیر ارادی از طریق دهان
 • وجود تومور در فک
 • مشکل در جویدن و بلع غذا
 • درد مزمن در فک و مفاصل

اما چه چیزی باعث این وضعیت در برخی افراد می شود؟ می توان گفت عوامل ژنتیکی و سندرم های مادرزادی و عوارض ناشی از ضربه به فک و صورت از مهم ترین علل بدشکلی در فک و صورت است.

افرادی که به دلایل مختلف مانند بیماری، تصادف و غیره دچار مشکل در فک و صورت خود هستند و یا قصد انجام جراحی زیبایی صورت را دارند، بهتر است با یک جراح مجرب و مجرب مشورت کنند تا نتیجه کامل را به دست آورند.

در واقع، کسانی که به دنبال جراحی فک و صورت هستند ممکن است این کار را صرفاً برای اهداف درمانی یا زیبایی یا هر دو انجام دهند. جراحی فک نیز جراحی زیبایی محسوب می شود. این جراحی با اصلاح ناهمواری استخوان های فک، ظاهر چهره فرد را بهبود می بخشد.

سه عمل مهم روی فک

بیرون زدگی فک پایین

استخوان پشت فک از جلو جدا شده و تنظیم می شود. جراحی فک پایین اجازه می دهد تا بخشی که دندان روی آن قرار دارد به سمت عقب حرکت داده و در یک راستا قرار گیرد.

اپن بایت

ابتدا قسمتی از استخوان فک بالا که دندان روی آن قرار دارد برداشته می شود. سپس فک بالا با صفحات و پیچ در جای خود ثابت می شود.

درگیری فک پایین

استخوان واقع در قسمت پایین فک از پایه جدا شده و تنظیم می شود. سپس قسمتی از فک پایین که دندان روی آن قرار دارد و قسمتی از چانه به سمت جلو حرکت می کنند.

عوارض جراحی فک و صورت

به طور کلی هر عملی عوارض و خطراتی دارد. در مورد جراحی فک و صورت باید گفت که تجربه و مهارت جراح عامل موثری در فراوانی عوارض بعد از جراحی است.

یک جراح مجرب باید تمام پیچیدگی های ساختار دهان و فک بیمار را مطالعه کند و سپس عمل را انجام دهد. البته بیمار باید تمام خواسته های خود از این عمل را با جراح در میان بگذارد.

مهمترین عارضه این نوع عمل آسیب عصبی و در نتیجه بی حسی صورت و دهان است.

در حین عمل سعی می کنند به اعصاب فک آسیب نرسانند، البته به محض اتمام عمل ممکن است برخی از قسمت های صورت بی حس شوند.

این مشکل به مرور حل خواهد شد.

از دیگر عوارض جراحی فک می توان به خونریزی، عفونت، تورم، سفتی فک (به مدت چند ماه) و عوارض مربوط به بیهوشی و بیهوشی اشاره کرد.

در چند روز اول پس از جراحی فک، صورت متورم و کبود شده است، بنابراین نمی توان تغییرات را به درستی مشاهده کرد. به محض کاهش تورم صورت و از بین رفتن کبودی ها، بیمار ممکن است متوجه تغییراتی در صورت شود.

نتیجه جراحی فک

اصلاح مشکلات فک می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • تسهیل فرآیند جویدن و به طور کلی بهبود عملکرد دندان ها
 • تعادل لعنتی
 • بهبود خواب و تنفس
 • بهبود اختلالات گفتاری
 • زیبایی ظاهری و اعتماد به نفس افزایش می یابد

اقدامات قبل و بعد از جراحی فک

همانطور که قبلا ذکر شد، این عمل اغلب با همکاری جراح فک و صورت و متخصص ارتودنسی انجام می شود.

به عنوان یک قاعده کلی، قبل از جراحی، بیمار توسط متخصص ارتودنسی تحت درمان قرار می گیرد تا دندان ها در شرایط مناسب برای جراحی قرار گیرند و سپس جراحی انجام می شود.

به عنوان یک قاعده، آمادگی برای جراحی فک نیاز به مرحله ارتودنسی در دوره 9 تا 14 ماهگی دارد. ضمناً بعد از عمل مجدداً یک دوره ارتودنسی لازم است که البته برای هر فردی متفاوت خواهد بود.

جراحی فک در بیمارستان انجام می شود و پس از آن بیمار باید 1 روز در بیمارستان بستری شود.

یکی از مهمترین اقدامات بعد از جراحی فک، کنترل حرکت فک است. این بدان معنی است که فک ها تمایل به بازگشت به موقعیت اولیه خود دارند که باید با آن مبارزه کرد.

برای این کار از دستگاه های ارتودنسی استفاده می شود. پس از حدود شش تا نه ماه، این دستگاه ها از دهان خارج شده و با صفحات متحرک جایگزین می شوند. این به تثبیت موقعیت دندان ها کمک می کند.

سوالات متداول

سن مناسب برای جراحی فک و صورت چه سنی است؟

این عمل باید زمانی انجام شود که رشد استخوان فک کامل شده باشد. بنابراین دوره بعد از بلوغ و در واقع از 18 تا 25 سالگی بهترین زمان برای این کار است. زیرا رشد فک در این سن به مرحله نهایی رسیده و متوقف می شود.

اصلاح صورت با جراحی فک باید در همان سنی انجام شود که فرد بلوغ استخوانی خود را پشت سر گذاشته است.

اما اگر بیمار مشکل حاد فک داشته باشد، جراح بر روی بهبود مشکل فک تمرکز می کند و سن متقاضی اهمیتی ندارد.

هزینه این جراحی چقدر است؟

هزینه جراحی فک بستگی به نوع ناهنجاری دهان و فک دارد. همچنین بستگی به این دارد که آیا جراحی به دلایل پزشکی یا زیبایی بوده و تحت پوشش بیمه قرار می گیرد یا خیر.

ممنون که تا اینجا با ما بودید همچنین در صورت داشتن هرگونه سوال در رابطه با موضوعات مطرح شده یا هر موضوعی در این زمینه، لطفا با ما تماس بگیرید. کارشناسان فیکس کلینیک به صورت 24 ساعته همیشه در دسترس و در خدمت شما هستند.

فیکس کلینیک ارائه دهنده تخصصی ترین خدمات کامپوزیت، لمینت و ایمپلنت در سراسر تهران می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.